Łukasz Ogórek, 91.0 MHz

Pracę Łukasza Ogórka ciężko było odkryć w przestrzeni galerii. Artysta założył podsłuch w jednym z pomieszczeń, w drugim zaś odbiornik. Cierpliwy odbiorca po złapaniu częstotliwości 91.0 MHz mógł usłyszeć dźwięki z pomieszczenia, w którym się znajdywał lub gdy zbytnio zbliżał się do nadajnika nieprzyjemny pisk sprzężenia zwrotnego. 

Praca dostrzegalna była, kiedy w pomieszczeniu było głośno, w przeciwieństwie do pomysłu Benayouna z wpisu „Cisza! ” thedump.net:  niedziela, 29 czerwca 2008 (tłumaczenie z francuskiego: Nikola Dampc)

 “Ilustracja, obraz w miejscu publicznym, który zostaje dostrzeżony, kiedy w pobliżu nikt nie mówi. Znika, kiedy głos się podnosi. Swoim działaniem wyraża warunki swojego uznania. Widoczność obrazu jest odwrotnie proporcjonalna do otaczającego hałasu. Zastosowanie tej zasady do reklam miejskich przeczy strategii fatycznej.

Zwrócenie uwagi nie jest już sposobem, w jaki obraz narzuca się wzrokowi przechodnia. Ten ostatni, w zwątpieniu, będzie zobowiązany przerwać tok swojego życia, aby zaznajomić się z wiadomością, co do której zdecyduje, czy jest czy nie jest jej adresatem. Struktura niektórych sieci komunikacji oparta jest na tym samym modelu: każdy nadaje dla wszystkich, jedynie prawdziwy odbiorca „słucha”.”

91.0 MHz” nie było odpowiedzia na wpis z bloga, obydwa pomysły oparte na podobnym koncepcie przy wspólnej prezentacji uzupełniały się nawzajem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: