Metka Zupanič, Wish to be there

 

Zdecydowałam się stworzyć projekt wokół wpisu Generator Bibliografii, thedump.net: środa, 2 lipca 2008 (Tłumaczenie z francuskiego: Marcelina Klassa)  

 „Przypadek jest częsty: autor musi dostarczyć bibliografię. Wiemy, jak zadanie to jest nudne, nie dlatego, że składa się hołd dziełom, które z przyjemnością lub zainteresowaniem czytamy i głęboko polecamy wszystkim kroczącym tą samą drogą, lecz dlatego, że musimy sporządzić akademicką listę z aparatem odnośników. Jak wiemy, niektórzy posuwają się do kopiowania bibliografii dostępnych w sieci zamiast poświęcić na to zadanie swój cenny czas. Stąd prosty, lecz twórczy pomysł stworzenia generatora bibliografi: wprowadzamy temat główny, podtematy, słowa kluczowe… i uzyskujemy cenną listę. Oparta na diagnozowaniu danych wyszukiwarka analizuje powtarzalność odnośników związanych z tematem, biorąc pod uwagę tytuł / streszczenie / edycję.

Odnośniki będą zhierarchizowane w zależności od ich częstotliwości przytaczania w czasopismach i publikacjach odnotowanych w trakcie badań. Wersja bardziej rozbudowana nie zastępuje autora, ale uczy się mu pomagać, obserwując jego praktyki i zwyczaje. Generator dostarcza uporządkowaną listę, ograniczoną do wymaganej liczby odnośników i zawierającą jedynie te najwyżej „sklasyfikowane” spośród wszystkich, jakie pojawiają się w tekście opatrzonym daną bibliografią. Tłustym drukiem pojawiałyby się pozycje, które zamawiający faktycznie przywołał. Aby spersonalizować wybór, podstawowy system zachowa autorów wyróżnionych przez autora poprzez cytat, wypunktowanie, potwierdzenie, definitywne usunięcie z listy.

Czarna lista zawierałaby nazwiska wykluczone. Biała – te, których nie można zapomnieć: odnośniki niepodważalne lub po prostu nieuchronne, sławnych autorów, prace członków komisji magisterskiej lub doktorskiej.

Napisać doktorat”.

Ten temat zainteresował mnie, gdyż w moich wcześniejszych pracach poruszałam zagadnienia związane z auto-promocją, ważnością artystów i tekstową komunikacją. Na przykład w projekcie IM-PRESS ME skupiłam się na znaczeniu artystycznej bibliografii i CV w drukowanych mediach. W projekcie szczególnie interesowało mnie poziom mistyfikacji tzw. samo-referencyjności artystycznych CV. Przeanalizowałam lokalną scenę. Fakt: PR-owskie podejście, jest współcześnie niezwykle ważne w budowaniu artystycznej kariery. Oznacza to, że w wysoce konkurencyjnym środowisku, artyści powinni się nauczyć jak siebie promować. Jest to szczególnie ważny dla tych, którzy wkraczają na śliski grunt rynku sztuki….

Praca Metki Zupanič przybrała formę labiryntu, w którym odbiorca miał szanse poczuć się jak młody adept sztuki krążący między galeriami, trafiającymi na wiele ślepych zaułków. Nazwy poszczególnych miejsc podczas trwania wystawy stawały się coraz mniej widoczne, zadeptywane przez odwiedzających wystawę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: