Dave Ball, Gracz w Ping-Ponga a reszta świata

Video Dave Balla oparte było na wpisie “Gracze i ściana/świat“, thedump.net 21 pździernika 2006

Dla mnie tworzenie jest podobne do gry w tenisa: w której gra się z samym sobą, to ściana/świat odbija piłkę, lepiej lub gorzej.

Gdy, podczas spotkania, staje sie się twarzą w twarz z «dopełniającym graczem» – kimś kto odpowiada, poszukuje słabości obrony lub ataku, nie waha się – wówczas, jak za dotknięciem magicznej różdzki, gra toczy się jak nigdy wcześniej.

Najgorszy scenariusz, dla mnie, to, kiedy nie ma żadnych odbić. Piłka szybuje w powietrze ale nigdy nie wraca.”

Praca pozornie realizowała pomysł z thedump.net. Artysta dokonał wielu dyskretnych przesunięć. Wideo przedstawiało samotnego gracza na tle olbrzymiego bloku. Tenisistka przyjmowała pozy do obrony piłki, jednak wysyłane przez nią piłeczki nie natrafiały na interlokutora, lądując w trawie obok kilkudziesięciu innych tam spoczywających. Pomysł Maurice Benayoun dotyczył gry w tenisa jako metafory procesu twórczego. Dave Ball swoją pracę osadził w środowisku miejskim, wykorzystując istniejący stół do ping-ponga. Gracz, wbrew otaczającemu go blokowisku, jest sam, nie mija go żaden przechodzień, nie rozprasza go żaden dźwięk. Obrazowi towarzyszy jedynie monotonny odgłosu odbijanej piłeczki przez który przebija się hałas miejskiej komunikacji.

Dave sytuację opisując proces twórczy zamienił w obraz wyalienowania jednostki w środowisku miejskim. Wideo zachęcało odbiorców do interakcji, kilka kadrów ukazywało gracza przygotowywanego do odbicia piłki frontem do widza, prowokując do reakcji/podjęcia działania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: