Vesna Bukovec, Obiecuję zmienić świat ale pod warunkiem, że 10 osób zrobi to samo

Vesna Bukovec weszła w dialog z postem  “Zmienić Świat“, the dump.net: środa, 18 czerwca 2008 (tłumaczenie z francuskiego: Małgorzata Guryńska) 

Czy istnieje dla artysty inny możliwy zamysł niż zmienić świat? Choćby troszeczkę! Zmienić przynajmniej w spojrzeniu innych, w naszym postrzeganiu, w jego czytelności. W tym aspekcie projekt artystyczny przybliża się do projektu naukowego i politycznego.

Wiele sieci poszerzyło zasięg aktywizmu ze sfery politycznej na symboliczną. Możemy jednak zastanawiać się nad wpływem niedorzecznych często akcji, których zasięg nie przekracza często pobliskiego ogródka. Etykieta „haktywizmu”, połączenie hakera i aktywisty, pojawia się coraz częściej tam, gdzie się jej nie spodziewamy: na przedmiotach delikatnie konformistycznych, jak kurtka z ćwiekami przykrywająca krawat. Zamiary polityczne stanowią często marny środek łagodzący symbolicznej bezradności. Sukces wypływa częściej z wpływu mediów, które stanowią w rzeczywistości prawdziwy cel znacznej części nagrodzonych projektów określanych jako „haktywistyczne”. Dla innych, na szczęście, chodzi także o potwierdzenie przynależności do pewnej społeczności, która pozostaje czujna wobec nowych cyfrowych mediów i tych, którzy je kontrolują.

Granica pomiędzy działalnością społeczną, dowcipnymi socjologicznymi praktykami i artystycznym projektem jest cienka. Często to miejsce rozpowszechniania umieszcza projekt po jednej lub drugiej stronie pola akcji. Krytyk sztuki, wspominający o wydarzeniu w internecie, ukierunkowuje je w stronę praktyki artystycznej, podczas gdy socjolog odnotowuje zjawisko jako świadectwo pewnego zachodzącego procesu. Wszystko to, jak wiadomo, nie ogranicza się do mediów cyfrowych, lecz to właśnie tam znajdujemy przeróżne praktyki, niejednoznaczne zarówno w formie, jak i intencji. Celem projektu jest wyszukiwanie w środowisku rzeczy, które będą zmienione przez naszą działalność. Zauważyć je, zebrać dowody, stworzyć katalog, którego nieunikniona cienkość będzie miała na celu potwierdzić fakt, że trudniej jest naznaczyć umysły niż powierzchnię rzeczy.”

Wpis zasugerował artystce zrobienie katalogu rzeczy w naszym środowisku, które mogę być zmienione przez naszą działalność.

Zaczęłam myśleć o moralnej odpowiedzialności, jej poziomie wśród współczesnych (zachodnich) jednostek. Stwierdzenia, że ani sztuka ani pojedynczy człowiek nie mogą zmienić świata jest powszechnie akceptowane. W Internecie jednak znaleźć można inicjatywy zachęcające ludzi do społecznego aktywizmu. Na przykład protest po Wyborach prezydenckich w Iraku w 2009 roku zyskał nazwę „Twitter Revolution” ponieważ protestanci używali Twittera i innych portali społecznościowych do komunikacji. Większość z tego typu inicjatyw pozostaje, moim zdaniem, na poziomie kliknięcia. Ludzie stają się członkami grupy np. na Facebooku, daje im to poczucie działania dla sprawy, które kończy się na tym kliknięciu.  

Podczas poszukiwań internetowych inicjatyw zorientowanych na zmianę świata, znalazłam stronę the Pledge Bank website (www.pledgebank.com). Jej opis brzmi „strona stworzona by pomagać ludziom robić dobre rzeczy. Uważamy że świat potrzebuje takiego miejsca, gdyż wiele dobrych uczynków nie wydarza się bo ludzie nie są wystarczająco zorganizowani.” Jakkolwiek nobliwie to brzmi, wydaje się problematyczne, promujące logikę „zrobię coś… jeśli ty też”. Przy takiej formie zobowiązania jednostka pozbywa się brzemienia wysiłku podejmowania decyzji, a także działań, ale także stawia pytanie o rzeczywistą możliwość jej podjęcia. W moich rysunkach wykorzystałam zobowiązania ze strony uwieńczone sukcesem jako propozycje dla odbiorcy.”

Praca przybrała formę prostych rysunków wykonanych ręcznie, zeskanowanych  powiększonych i zaprezentowanych w formie plakatów. Czarna kreska na białym tle podkreślała techniczność i proweniencję obrazu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: